İngilizce Öğretmeni Nasıl Olmalı


İngilizce Öğretmeni Nasıl Olmalı ve Davranmalı

İngilizce Öğretmeni Derste  Nasıl Olmalı

1 –  İngilizce Öğretmeni ( Bire bir – Kişiye Özel – İngilizce Öğretmeni )
2 – İngilizce Öğretmeni ( 4 kişilik gruplara  – İngilizce Öğretmeni )

İngilizce öğretmeni,  derste söylediklerinin iyi anlaşılması ve öğrenciler tarafından dinlenmesi için çok ciddi olmalı ve asla tutumundan, duruşundan taviz vermemeli. Bu duruşunu ders boyu hatta dönem boyunca sürdürmeli. Ama, derslerde öğrenciye mutlaka bir şeyler öğretmeli ancak bu şekilde ciddiyetini koruyabilir ve bir şey öğrettiği içinde öğrencinin sevgi  ve saygısını kazanabilir. Aksi halde ciddi duruş ve tatlı sert olmak geri teper. Öğrenci derste öğretmenin mutlaka bir şey öğreteceğine inanırsa iç güdüsü ile sessiz olmayı öğrenmenin temel prensibi olduğunu kendi kendine bulur. Derste gürültü yapmanın, konuşmanın ve derste dalga geçmenin kendisine bir şey kazandırmayacağını anlar.

ÖDEV KONUSU

Öğretmen her hafta sonu yani cuma günleri, öğrencilere cumartesi ve pazar  günü çalışmaları için mutlaka ödev vermeli ama verdiği bu ödevleri haftanın ilk  derste kontrol ederek öğrenciye bu konuda ne derecede ciddi olduğunu göstermeli.  Ödev takibi yapan öğretmen çok şey kazanır. Ödevler kesinlikle takip edilerek ciddiyet kanıtlanmalı. Bu tür bir davranış iki üç kere tekrar edildi mi öğrenci artık öğretmenin bu konuda ciddiyetini anlar ve ödev yapmaktan kaçamaz. Belirli bir süreden sonra, ödev yapmanın kendisini ne kadar geliştirdiğini fark eder ve bir çok şey öğrenir ki bu durum öğrencinin öğretmene olan sevgi ve saygısını sağlar ve arttırır. Üstelik, öğrenci ödev yapma disiplini kazanır ve bu diğer derslerine de sirayet eder. Öğrenciyi istemeden de olsa disipline sokar ve ona hayatı boyunca elde ettiği bu görevi yerine getirme duygusu ile katkı sağlarsınız.

KÜLTÜR GELİŞTİRME

İngilizce öğretmeni, bir anlamda kültürlü insan olmak demek anlamına da gelir. Edinilen kültürü öğrencilerinize yansıtır onlara bu konuda da katkı sağlarsınız. İngilizlerin akşam saat 5 de çay içmeleri bir gelenekleridir. Bunu çoğu insan bilmez. Ama dil öğretmek yada öğrenmek dilini öğrendiğiniz insanların kültürünü de öğrenmek şeklinde olduğu için bu konu öğrenci açısından çok önemlidir. Toplumsal kültür öğrenmek, öğrenen insanı geliştirir, fikirlerini açar ve toplumsal olaylara daha gerçekçi ve doğru bir biçim de yaklaşmayı sağlar. Bizim de bu tür yetişmiş çocuklara ihtiyacımız olduğu bir gerçek.

İngilizce Öğretmeni Nasıl OlmalıDEVLET OKULLARINDA MATERYALLER KONUSU

Okullarda ders veren öğretmenleri, okulların fiziki durumları pek elverişli olmadığından , elinden geldiğince şartları değiştirmek için idarecilerle ve müdürle savaşmalı. Çünkü, ülkemizde ne yazık ki okul yöneticilerinin hiç biri dil  bilmediğinden, İngilizce derslerine pek önem vermez. Dar görüşlü bir çok yönetici var okullarda. İngilizcenin  normal yaşamda ne derecede önemli olduğunu bilmez ve kafaları da bunu basmaz, anlamaz. Okullarda öğretilen ama normal yaşamda işe yarayan tek derstir İngilizce. Bunu öğretmenler bilir. Dinleti derslerinin yapılması için bir kaset  çalar yada çağımıza uygun bir cd çalar gereklidir. Bunun okul tarafından sağlanması için dil  öğretmeni uğraş vermeli Yöneticilerin tahsisat yok demelerine aldırış etmeden uğraşmalı. Çünkü, müdürler isterlerse bu konuyu aile birliği  yada okula bağış yapacak birini bularak halledebilir. Onun için,sağlanması için özellikle devlet okullarında çok uğraşmalı. İngilizce öğretmeni dil öğretmek için gerekli olan materyallerin sağlanması için özellikle devlet okullarında çok uğraşmalı.