İngilizce Öğretmenine Saygı

İngilizce Öğretmenine Saygı Gösterilmeli

İngilizce Öğretmenine Saygı Konusu Hakkında

1 –  İngilizce Öğretmeni ( Bire bir – Kişiye Özel – İngilizce Öğretmeni )
2 – İngilizce Öğretmeni ( 4 kişilik gruplara  – İngilizce Öğretmeni )

Sıfırdan başlayan ve akademik seviyede sınavlara hazırlanmaya kadar uzanan bir yolda her türlü eğitim verilir.

Öğretmene saygı, diğerlerinden çok farklı bir şey olmalı.Elbette, tüm öğretmenler başımızın tacı. Elleri öpülesi insanlar. Yaşamlarımızı onlara borçlu olduğumuz çok an var. Ama, İngilizce öğretmenine saygı göstermenin başka bir nedeni daha var.  Bu öğretmenler bizleri meslek sahibi yapıyor.Bu gün çok iyi dil bilen birinin üniversite mezunu olmasa bile,bildiği İngilizce ile yaşamını sürdürme imkanı var. Ayrıca, İngilizce öğretmeni adeta dil  bilmeyen bir insanı baştan yaratıyor gibi oluyor verdiği eğitimle., Dil bilmeyen ama bilmenin ne derecede yaşamda etkili olduğunu insana ne gibi yararlar sağladığını bilen bir insan, dil  öğrenmeye geldiğinde adeta bir bebek görünümünde olur. Düşünsenize, konuşmak istiyor ama bir tek kelime bile edemiyor, yazmak istiyor ama yazamıyor, okuduğunu anlamıyor ve burada acaba neler yazılı diye düşünüyor.Yani yabancı dil açısından konu ele alındığında, dil öğrenmek için gelen bir aday öğrenci hoca için adeta bir bebek niteliğini taşır.


Şimdi bir de işin tersine bakalım yani İngilizce öğrenildikten sonra neler olur. Bu dili öğrenen ve artık bilen biri için eski günler geride kalır. Bu insanın kendine güveni geri gelir ve istediği işe rahatlıkla ve kendine inanarak başvurabilir. Artık bir dil  bilmektedir. Nereye gitse nereye baş vursa kendisinden istenen şeye artık sahiptir. Bu güvenle her işe baş vurabilir ve iyi ücret talep edebilir. Artık o, geçerli bir insandır. Elinde kapı gibi İngilizce bilgisi vardır.Soranlara,evet ben dil  biliyorum diyebilir ve bunu söylerken de bunun gururunu yaşar. Tüm bunları yani bu özellikleri ve nitelikleri ona kazandıran dil  öğretmenidir. Ona saygı duyulmaz mı ? Ona bu mutlulukları yaşatan kişiye. Onun sayesinde artık iş hayatında bir varlıktır.İş bulabilir. Çalışabilir ve hayatını sürdürebilir.

İngilizce öğretmenine saygı göstermek artık ona bir iş ve meslek veren insana bir borçtur.Öğretmen eğer İngilizceyi öğretmeseydi yada çok iyi niyetli olmasına rağmen öğretemese idi  ne olacaktı. belkide sürünecekti.  Bir işi ve cebinde parası olmayacaktı. Şu an sahip olduklarından elinde hiç biri olmayacaktı ayrıca, toplum içinde itibar kaybı da işin cabası olacaktı. Arada bir bu dili öğreten öğretmenini ziyaret etmek halini hatırını sormak hiç olmazsa senede bir gün öğretmenler gününde arayarak kutlamak gerekir dedi kendi kendine. Dahada iyisini yapmak mümkün. Sık sık ziyaret etmek ve onun ellerini öpmek gerekebilir diğer elleri öpülesi öğretmenler gibi.

 

Diğer Yazılar