İngilizce Öğretmeninin Başarısı

İngilizce Öğretmeninin Başarısı nasıl Ölçülür?

İngilizce Öğretmeninin Başarısı Neye Bağlı

1 – İngilizce Öğretmeni ( Bireysel – Kişiye Özel – İngilizce Öğretmeni )
2 – İngilizce Öğretmeni ( 4 kişilik gruplara  – İngilizce Öğretmeni )

Öğretmeninin Başarısı, devlet okullarında ders verdiği sınıflarda sınıfı geçen öğrenci sayısı ile doğru orantılıdır.Sınıfı geçen öğrenci sayısı, öğretmenin geçirmek zorunda olduğu % 30 seviyesini aşması gerekir. Yani sınıf 50 kişiden oluşmuşsa en az 15 kişinin İngilizce dersinden geçmesi gerekir. Bu sayı yakalanmışsa ve 50 kişilik bir sınıfta en az 15 kişi geçmişse, öğretmenin başarısından söz edilir ama başarılı olduğu söylenemez. Sadece yasal sınır yakalanmış olur. Başarıdan söz etmek için sınıfı geçen öğrenci sayısının 15 lerin üzerinde olması gerekir.Örneğin,30 kişi geçmişse İngilizce öğretmeni o sınıfta başarılı bir eğitim dönemi geçirmiş ve tamamlamış sayılır.

İngilizce Öğretmeninin BaşarısıAma bu başarı kıstası,tamamen  öğretmenin elinde olan bir durumdur.Bir çok nedenlerle devlet okullarında öğretmenler  İngilizce eğitimini tam olarak veremez.Dersleri tam hakkıyla işleyemez.Mesela, speking ve listening dersleri çoğunlukla yapılmaz .Daha çok gramere ( dil bilgisi ) dayalı ve gramer kurallarının öğretilmesi şeklinde bir eğitim uygulanır.Bu nedenle de devlet okullarında yıllarca, dil  dersi görmüş öğrenciler okuldan mezun olduktan sonra iki kelimeyi yan yana getirip konuşmaz yada okuduğu  bir okuma parçasını çözerek ne dediğini kavrayamaz.

Bu nedenle de sene sonu geldiğinde,İngilizce öğretmeni sınıfta geçirmek için gramer kurallarını en iyi öğrenmiş yada ezberlemiş öğrenciyi sınıfı geçirir.Zira geçirmek zorunda olduğu % 30 öğrenci sayısı mevcuttur.Çoğu kez öğretmen, dersini iyi çalışanın yanında hal ve gidişi iyi olan vasat öğrencileri de geçirir .Böylece hem yasal sınırı tamamlar hemde sayıyı arttırarak başarılı olduğu izlenimini verir.

Oysa, özel ders veren  öğretmenin başarısı , ders verdiği öğrencisinin sınavlarda aldığı notlarla ölçülür.Öğrenci geçmiş ve iyi bir not almışsa öğretmen başarılı kabul edilir eğer,öğrenci kötü alırsa yada sınavda başarısız olursa, öğretmen başarısız sayılır.

İngilizce Öğretmeninin BaşarısıOysa, bu her iki anlayışta yanlıştır. İngilizce öğretmenin başarısından ancak,öğrenciye öğrettiği bilgilerin öğrenci tarafından özümsenmesi , içselleştirilmesi ile ölçülmeli. Öğrenci verilen bilgileri gerektiği anda özel yaşamında , yada iş yaşamında kullanabilir bir duruma gelmişse o zaman öğretmen başarılı sayılmalı.

 

Diğer Yazılar