Toefl Sınavı Nedir

TOEFL SINAVI

Toefl Sınavı Hazırlık ( Bireysel – Kişiye Özel – İngilizce Öğretmeni )
Toefl Sınavı Hazırrlık ( 4 kişilik gruplara  – İngilizce Öğretmeni )

Toefl Sınavı Nedir ve Kimler Girebilir?

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi dil bilgisini kontrol amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok yerlerinde düzenlenen bir sınavdır.

Toefl Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum tarafından, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul edilir.

Toefl sınavı’na, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitüde eğitim yapmak isteyenler girmelidir. Ayrıca, İngilizce dil bilgisini uluslar arası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir.

TOEFL Sınavı’nın Formatı Nasıldır?

Toefl Sınavı dört bölümden oluşur. Sınav 3,5 saat ile 4 saat arası sürer. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Bilgisayarlı Toefl’da öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda teknik destek sağlar.

Toefl Sınavı’nda Ne Sorulur?

* Listening:
Amerikan İngilizcesini anlama kabiliyetiniz ölçülür.

* Structure: Öğrencilerin Standart Yazılı İngilizceyi kuralına uygun bir biçimde kullanıp kullanmadığı kontrol edilir.
* Reading: Öğrencilerin Amerikan İngilizcesini okuma ve anlama kabiliyeti ölçülür.
* Writing: Öğrencilerin yazma kabiliyeti 30 dakika içerisinde yazdırılan bir kompozisyon ile test edilir.

Toefl Sınavı’nda Tüm Sorular Çoktan Seçmeli midir?

Çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çok azdır.

Toefl Sınavı’na Nerede Girebilirsiniz?

Toefl sınavı’na istediğiniz ülkede girebilirsiniz. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve bazı günlerde Eskişehir ve Adana’da testler yapılır. Toefl sınav merkezi ve toefl sınav tarihiniz başvurunuzdan sonra size bildirilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde Toefl sınav merkezleri bulunmaktadır. Size en yakın merkez için Toefl sınav merkezleri veya

Toefl Sınavına Girmek İçin Nasıl Başvuru Yapmalıyım?

Türkiye’de toefl sınavı’na girmek istiyorsanız; yapmanız gereken Toefl Avrupa ofisini telefonla arayarak gün almanızdır. Telefonda, size sorulan sorulara cevap verip ve sınav ücretini kredi kartı ile ödeyerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Telefon Numarası Hollanda’dadır. 00 31-26-352-1577 (Arnhem, Netherlands) FAX: 31-26-352-1278

Ayrıca Toefl İnternet sitesinden International Test Scheduling Form unun bilgisayar çıktısını alarak faks veya posta ile Hollanda merkezine göndererek test günü alabilirsiniz.

Gerek telefonda gerekse Form doldurarak yapılan başvurularda sınav merkezi ve sınavı almak istediğiniz günleri bildiriniz.

Toefl sınavı’na Ne Zaman Girebilirim?

Toefl sınavları tüm yıl boyunca yapılmaktadır. Bu nedenle dilediğiniz bir gün yapabilirsiniz. Ancak dilediğiniz gün sınava girebilmeniz için seçmiş olduğunuz sınav gününden en az 3 gün önce Hollanda Toefl merkezine başvuru yapmalısınız. Ayda sadece bir defa sınava girebilirsiniz. Toefl sınavları’na en çok başvuru Ekim, Kasım, Aralık, Nisan ve Mayıs aylarında olmaktadır.

Toefl Sınavı İçin Ne Kadar Bir Ücret Ödemem Gereklidir?

Sınav ücreti 110 Amerikan Dolarıdır.

Toefl sınav Günümü Nasıl Erteleyebilirim?

Amerika veya Kanada’da iseniz planlanmış test gününüzden en az 3 gün önce
1-800-468-6335 telefonu arayarak testinizi başka bir tarihe alabilirsiniz. Tamamıyla iptal etmek isterseniz ödemiş olduğunuz ücretin sadece bir kısmı iade edilir.

Türkiye’den başvuru yapmış iseniz planlanmış test tarihinden en az 3 gün öncesi Hollanda Toefl merkezini aramalısınız. Telefon Numarası Hollanda’dadır. 00 31-26-352-1577 (Arnhem, Netherlands) FAX: 31-26-352-1278

Planlanmış test tarihini değiştirdiğinizde ekstra 40 Amerikan Doları ödemeniz gerekir.

Başvurunuzu iptal etmeniz durumunda sadece 65 Amerikan Doları iade edilir. İade için ise TOEFL Refund Request Form’u doldurmanız gerekir.

Toefl Sınavı’na Girmeden Önce Toefl sınavı Hakkında Bilgi Veren Bulletin (Toefl Bülteni) Elimde Olmalı mı? Bu Bülteni Nereden Elde Edebilirim?

Evet; Toefl Bülteninde önemli konular hakkında bilgi verilir. Bülteni sınava gireceğiniz merkezden, eğitim yaptığınız dil okulu veya üniversiteden veya Yurtdışı Eğitim Danışmanınızdan sağlayabilirsiniz.

Sınava Girerken Yanımda Ne Tür Bir Kimlik Bulunmalıdır?

Sınava giderken mutlaka resimli kimlikleriniz yanınızda bulunsun. Yurtdışında teste girecekler Uluslararası ehliyet veya pasaportlarını, Türkiye’de teste girecekler nüfus kağıdı, ehliyet ve varsa pasaportlarını yanında götürmelidirler.

Fiziksel Bir Engel veya Sağlık Sorunum Varsa Ne Yapmalıyım?

Bu tür bir sorununuz varsa mutlaka başvuru esnasında bildiriniz.

Bilgisayarlı Toefl Sınavı’nda Puanlama Nasıl Yapılır? Alabileceğim Maksimum ve Minumum Puanlar Nedir?

Listening 0-30
Structure/Writing 0-30
Reading 0-30
Total 0-300
Essay (on a separate scale) 0-6

Essay yazım Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir?

Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır.

Sınav Sonucunu Ne Zaman Öğrenebilirim? Resmi Sınav Sonuçlarından Ekstra Ücret Ödemeden Kaç Adet Elde Edebilirim?

Kompozisyonunuzu bilgisayarda yazmış iseniz, sonuçlarınız en geç iki hafta içerinde Princeton, New Jersey’den size ulaştırılacaktır.

Kompozisyonu el yazısı ile yazısı ile yazmış iseniz en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlarınız size ulaştırılacaktır.

Toefl testi için ödemiş olduğunuz ücret ile sadece bir kopya sınav sonucu size gönderilir. 4 kopya ise sizin sınav öncesi seçmiş olduğunuz üniversite veya kuruma gönderilir.

Toefl Sınavı’nda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin Toefl Merkezinde Tutulur?

Toefl merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanızı tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

Bilgisayarda Testi Tamamladıktan Sonra Sınav Sonucumu Görebilir miyim? Eğer İyi Bir Puan Alamamış İsem Testi İptal Edebilir miyim?

Test bitiminde ekranda, resmi olmayan Structure/Writting bölümünün sonuçlarını görebilirsiniz. Ancak kompozisyonunuzun sonucu size daha sonra bildirilecektir.

Sınavdan istediğiniz puanı alamamış iseniz testi iptal ettirebilirsiniz. Ancak herhangi bir ücret iadesi isteğinde bulunamazsınız.

Toefl Sınavı Nedir

Diğer Yazılar

Leave a Comment